Visual Studio

Visual Studio یا VS شامل مجموعه کاملی از ابزارها برای ساخت انواع پروژه های نرم افزاری با استفاده از زبان ها و تکنولوژی های مدرن است.

پروژه های نرم افزاری را می توان به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد:

۱- نرم افزارهای کاربردی Desktop معروف به نرم افزارهای تحت ویندوز یا windows application

۲- نرم افزارهای تحت وب یا web application

۳- نرم افزار های دستگاهها و گوشی های موبایل (Android IOS)

VS‌ امکانات لازم برای ساخت نرم افزارهایی از هر سه دسته بالا را در یک محیط یکپارچه فراهم می نماید.

برنامه نویسی در محیط VS محدود به یک زبان خاص نیست یعنی می توانید هر پروژه ای را به زبان دلخواه خود برنامه نویسی کنید. Visual Basic و ‍C# (سی شارپ) از جمله زبان های برنامه نویسی رایج و پر طرفدار در محیط VS هستند.

باید اضافه کنم این زبانها برمبنای یک چهارچوب کاری مشترک موسوم به .Net Framework عمل می کنند که سبب افزایش کیفیت، کارایی و سادگی توسعه نرم افزار شده است.

VS یک محیط یکپارچه توسعه (IDE) برای توسعه نرم افزار می باشد. این محیط از اجزائی مانند نوار منو ، نوار ابزار، ویراستار و …  تشکیل می شود. البته این ابزارها متناسب با نوع پروژه و نوع فایلی از پروژه که در حال کار با آن هستید در دسترس خواهند بود.

همچنین با توجه به تنظیماتی که انجام می دهید می توانید مکان نوار ابزارها و پنجره های مختلف را در VS به دلخواه نغییر دهید. می توانید کاری کنید که همواره در دید شما باشند یا هنگامی که با آنها کاری ندارید به طور خودکار پنهان شوند (auto hide) ، شناور باشند (floating) یا در جای خاصی ثابت شده و با سایر پنجره ها در یک گروه قرار بگیرند (dockable).

اگر هنگام کار در محیط VS با مشکلی برخورد کنید، می توانید به سادگی از راهنمای جامعی که معمولا همراه با این نرم افزار ارائه می شود استفاده کنید. این راهنما، در صورت نصب، هم به صورت یکپارچه و هم به صورت مستقل از VS قابل استفاده است و شامل توضیحات، مثال ها، نکات و مقالات بیشماری ازسطوح مقدماتی تا پیشرفته می باشد.

البته برای مطالعه این راهنما لازم نیست حتما به مشکلی برخورد کرده باشید! بلکه در هنگام فراغت با مطالعه این راهنما می توانید به دانسته های خود بیافزائید.

این مجموعه که به شبکه توسعه دهندگان مایکروسافت یا MSDN (Microsoft Developers Network) معروف است، همواره در آدرس http://msdn.microsoft.com به صورت online نیز در دسترس شماست.