گزاره‌های فنی در استارتاپ - بخش ششم - انتخاب فناوری

از ابزارهای مایکروسافت استفاده شود یا ابزارهای منبع باز؟ با چه زبانی برنامه نویسی شود؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد:

در استارتاپ، انتخاب سرمایه‌های انسانی متخصص و متعهد -با ویژگی هایی که پیش‌تر به آن اشاره شد- مهم‌تر از انتخاب ابزار هستند. لذا لازم است ابتدا هم بنیان‌گذار فنی مناسبی پیدا کنید. آنگاه انتخاب ابزار و زبان را برعهده وی بگذارید.

در دنیای امروز تقریبا امکان تبدیل، ارتباط و اتصال بین همه ابزارها و زبان‌های مرسوم تا حد قابل قبولی فراهم آمده است، با این حال، معمولا هم بنیان‌گذار فنی، سازگاری ابزارها و زبان‌ها را در نظر خواهد گرفت. به عنوان مثال چنانچه در یک استارتاپ از زبان برنامه نویسی #C برای توسعه سمت سرور استفاده شود، معمولا انتخاب اول برای سیستم عامل سرور Windows server و برای طراحی پایگاه داده MS-SQL server خواهد بود. اما برنامه نویسان PHP ترجیح می دهند از MySQL برای بانک اطلاعاتی استفاده کنند یا برای برنامه نویسان Java استفاده از پایگاه داده Oracle اولویت دارد.

بانک اطلاعاتیزبان برنامه نویسیسیستم عامل سرور
MS-SQL server#CWindows Server
MySQLPHPLinux
OracleJavaWindows/Linux

برخی از ابزارها رایگان هستند و برای استفاده از برخی دیگر باید هزینه پرداخت. می‌بایست این نکته را در نظر داشت که در ایران پرداخت هزینه بابت لایسنس نرم افزارهای خارجی عرف نیست. لذا تاکید بیش از حد روی این موضوع با واقعیت‌های کشور هم‌خوانی ندارد. چنانچه استارتاپی قصد تاسیس دفتر و گسترش محدوده فعالیت خود به خارج از کشور را داشته باشد، لازم است این موضوع را بیشتر مورد تحقیق قرار دهد. البته شرکت مایکروسافت نیز نسخه های رایگان یا ارزان قیمتی از ابزار های خود ارائه کرده و همچنین در سالهای اخیر گام هایی به سمت Open Source برداشته است.

تیم فنی همواره می کوشد از همه ابزارها و روش‌هایی که در اختیار دارد و به آن‌ها مسلط است در راستای تحقق اهداف استارتاپ بهترین استفاده را نماید. به عنوان مثال ممکن است برای میزبانی سامانه و پایگاه داده از سرورهای مایکروسافت ویندوز استفاده کند، اما برای میزبانی وبلاگ و ایمیل، سرورهای لینوکس را ترجیح دهد. این موضوع نه تنها اشکالی در کار ایجاد نمی‌کند و ناسازگاری محسوب نمی‌شود بلکه گاهی موجب استفاده بهتر از منابع مالی و امکانات سرورها می گردد